Saare maakonna tervisenõukogu esinduse koolitusreis Rootsi. 17. oktoober liinatamm

Oktoobri esimesel nädalal käis Rootsis koolitusreisil Saare maakonna tervisenõukogu esindus koosseisus STHK direktor Gabriela Rooso, Saaremaa valla abivallavanem Liis Lepik, arenduse peaspetsialist Lauren Sirp, haridusasutuste terviseedenduse spetsialist Rita Reemann, haridusasutuste arendusnõunik Kätlin Poopuu, kultuuri- ja sporditöö spetsialist Katry Reinart ning Kuressaare Ametikooli sotsiaalepdagoog Piia Prei.

Külastati Rootsi ülikoolilinna Umeå kahte kooli:

• Maja Beskowgymnasiet, mis on Umeå suuruselt teine ​​keskkool, kus õpib ligikaudu 800 keskkooliõpilast.
  • Carlslundsskolan on 7-9. klassi õpilastele mõeldud kool, kus õpib umbes 540 õpilast. Viimane alustas alles sel sügisel uues koolimajas.
  • Stockholmis käidi Rootsi Eesti lasteaias ning Eesti koolis.

Mida võeti reisilt kaasa?

• Väga olulisel kohal on liikumine. Õpilased on heas vormis ning olenemata ilmast ollakse vahetundide ajal palju õues.
  • Koolidesse on moodustatud tervisemeeskonnad, kus oluline roll on kooliõdedel. Kooliõed vestlevad iga 4, 7 ja keskkooli esimese aasta klassi õpilasega heaolu teemadel.
  • Enamus lapsi on kaasatud tavakooli. Selleks, et kõik tunneksid ennast hästi on kasutusel kõrvaklapid, vaheseinad, suurte klasside kõrval väikesed klaasist seintega klassid, heli summutavad tugitoolid/diivanid. Suurema hooldusvajadusega laste klassides on ka voodid.
  • Uute õpetajate jaoks on eraldi nõustamismeeskond ning esimesel õppeaastal toimub 5-6 kohtumist, et olla sisseelamisel toeks.
  • Tundide ajal on nutitelefonide kasutamine keelatud. Näiteks Maja Beskowgymnasiet`is on igal õpilasel oma kapp, kuhu telefon tuleb jätta.

Külastati Rootsi ülikoolilinna Umeå kahte kooli:

• Stockholmis käidi Rootsi Eesti lasteaias ning Eesti koolis.

Mida võeti reisilt kaasa?